Juraj Oravec je mladý docent z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Nemal ani 30, keď prednášal na univerzite v Šanghaji a vďaka automatizácií, ktorej sa venuje, už precestoval skoro celý svet. Juraj Oravec je inšpiratívny slovenský vedec, ktorý je dôkazom toho, že štúdium techniky má v dnešnej dobe obrovský zmysel. V rozhovore nám prezradil, prečo je slovenská veda uznávaná aj v zahraničí, ako vyzerá spolupráca so svetom, ale aj to, ako vyzerá bežný deň vedca.
Pracujem na ústave, kde dostávame veľa príležitostí prezentovať výsledky našej práce. Po automatizácii a robotizácii je stále väčší dopyt, a tak niet divu, že sa im vo veľkej miere venuje aj vedecký svet. My sme pomerne húževnaté oddelenie. Kto je ochotný venovať vede svoj čas a úsilie, tak môže dosiahnuť výsledky, ktoré budú akceptované aj v zahraničí. Ja som nemal ešte ani 30, keď som prednášal skoro po celom svete. Od Bostonu na západe až po Šanghai a Osaku na východe. A to nezdôrazňujem preto, aby som sa chválil, ale preto, aby bolo jasné, že aj slovenská veda má potenciál.
Samozrejme, že tie rozdiely sú. Ale z hľadiska vedomostí sme na tom veľmi dobre, naša fakulta skutočne vychováva expertov. Technické vzdelanie má obrovskú výhodu, lebo prírodné zákony sú univerzálne a majú globálnu platnosť. Kamkoľvek na svete som prišiel, dorozumievanie išlo ľahko. Máme spoločný jazyk – jazyk matematiky, rovníc, vzorcov, vďaka čomu je možné, aby sme sa dopĺňali, aby sme vytvárali medzinárodný tím a pracovali na spoločných projektoch.
Celý článok si prečítajte TU >>
Zdroj: www.startitup.sk