V stredu 20. 11. 2024 sa na FCHPT STU v Bratislave uskutočnil 26. ročník celoslovenskej študentskej vedeckej konferencie (ŠVK) s medzinárodnou účasťou pod názvom „Chémia a technológie pre život“. FCHPT STU významne podporuje aktivity študentov nad rámec bežných povinností, ktoré prehlbujú ich vzťah k vedeckému poznaniu.
Sme hrdí na to, že naša konferencia sa konala pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností, Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR, Slovenskej chemickej spoločnosti, a Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva.
Garantkou konferencie bola prodekanka FCHPT STU doc. Ing. Milena Reháková, PhD.. Na slávnostné vyhlásenie výsledkov konferencie prijali naše pozvanie: generálny riaditeľ Sekcie rozvoja a stratégií vysokých škôl MŠVVaM SR pán JUDr. Michal Káčerík, PhD., prorektor STU prof. Ing. Maximilián Strémy, PhD., dekan FCHPT STU prof. Ing. Anton Gatial, DrSc., prodekan FCHPT STU prof. Ing. Miloslav Drtil, PhD., prodekan FCHPT STU doc. Ing. Boris Lakatoš, PhD., prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR pán Ing. Roman Karlubík, MBA, predseda Slovenskej chemickej spoločnosti a zástupca Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností prof. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc., podpredseda Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva doc. Ing. Miroslav Variny, PhD. a ďalší vzácni hostia zastupujúci partnerov ŠVK. Slávnostné vyhlásenie výsledkov bolo obohatené o kreatívne umelecké vystúpenie Speváckeho zboru Technik STU pod vedením dirigentky Petry Torkošovej.
Študentská vedecká konferencia sa dlhodobo profiluje ako otvorená platforma na podporu vedeckej práce a zdieľania kreatívnych myšlienok talentovaných študentov. Konferencia má na FCHPT STU v Bratislave dlhoročnú tradíciu, ktorej korene siahajú až do roku 1967. Od roku 1999 sa organizuje ako celoštátna študentská vedecká konferencia s účasťou študentov rôznych vysokých škôl na Slovensku. Od roku 2003 sa konferencie pravidelne zúčastňujú aj študenti z Českej republiky.
Aj tento rok nás veľmi potešil záujem študentov o aktívnu účasť na konferencii. V rámci 17 sekcií bolo zaregistrovaných 180 príspevkov študentov bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia zo 6 univerzít na Slovensku a z 8 univerzít v Českej republike. Do vedeckých komisií zasadli aj pedagógovia z iných fakúlt a odborníci z praxe. Už piaty rok bola súčasťou konferencie posterová sekcia pre študentov stredných škôl. V tejto sekcii bolo prezentovaných 27 prác študentov z 20 stredných škôl z celého Slovenska a z jednej strednej školy v Českej republike.
Súčasťou konferencie bol bohatý sprievodný program, v rámci ktorého predniesli študentom pútavé popularizačné prednášky Mgr. Samuel Kováčik, PhD. známy ako „Vedátor“ a doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD..
Dlhodobo podporujeme vedecký výskum prinášajúci inovatívne riešenia, ktoré zohľadňujú udržateľnú priemyselnú produkciu, environmentálnu a spoločenskú zodpovednosť. Konferencia bola pre študentov atraktívna aj vďaka významnej podpore partnerov ŠVK, ktorí finančne a vecne podporili nielen najlepšie práce, ale aj všetkých účastníkov, čím podporili a motivovali mladých talentovaných študentov. FCHPT STU ďakuje za podporu všetkým partnerom a organizáciám: Nadácia pre rozvoj FCHPT STU, Slovenská technická univerzita v Bratislave, CHEM – spolok študentov FCHPT STU, Univerzitný technologický inkubátor STU, Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností, Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR, Slovenská chemická spoločnosť, Slovenská spoločnosť chemického inžinierstva, Slovnaft, Envien Group, Centrum výskumu a vývoja, Nadácia ESET, L’Oréal, Mondeléz, Continental, GymBeam, Beckman Coulter, Spolchemie, CZ Propag, Humusoft, Martinus, Anwell, Shimadzu, Conque, Rajo, Biosynth, two cosmetics, McCarter, McDonald’s a Red Bull. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli zorganizovať túto úspešnú konferenciu s veľmi pozitívnymi ohlasmi účastníkov.
Zoznam víťazov cien partnerov ŠVK:
Ceny partnerov ŠVK:
Bc. Matúš Majerčiak: Ekologicky orientované prístupy k izolácii lignínu: komparatívna analýza kyslého zrážania a kavitácie
Bc. Martina Mócová: Využitie nízkopotenciálneho tepla v prostredí rafinérie
Bc. Ema Pavlína Kovárová: Príprava bionafty z odpadných a čistých kuchynských olejov
Ľudmila Paľová: Antioxidačný potenciál C-glykozidov
Bc. Lucia Boldišová: Štúdium termodynamiky vzniku orto-chinónovej štruktúry vybraných flavonoidov
Bc. Michal Jurík: Syntéza biorelevantných esterov kyseliny β-rezorcilovej
Bc. Tomáš Bohuslav Bílek: Biotechnologická príprava G4-amylázy
Bc. Martin Danielič: Potential digestate valorization options in bio-waste treatment
Bc. Laura Brnáková: Antioxidačný potenciál včelích produktov v kozmetike
Bc. Alžběta Horáková: Srovnání analytických technik pro komplexní stanovení PFAS v lyžařských voscích
Michael Kahánek: Root-locus MATLAB tool for time-delay systems
BcA. Adriana Sabolová: Reštaurovanie druhého vydania Biblij Cžeské z roku 1537
Nasledujú víťazi 15 súťažných sekcií. Podrobné výsledky a ďalšie informácie nájdete na stránke: www.UkazSvojuChemiu.sk
Analytická chémia v environmentálnej analýze
Analytické a bioanalytické metódy v analýze zložitých vzoriek
Analýzy, modifikácie a ochrana polymérnych materiálov
Anorganická chémia
Aplikovaná organická chémia
Biochémia a mikrobiológia
Biotechnológie, potraviny a výživa
Environmentálne inžinierstvo
Fyzikálna chémia a chemická fyzika
Chemické a biochemické inžinierstvo
Chemické technológie a materiály
Obnoviteľné zdroje a materiály a ich využitie
Potravinárska a kozmetická chémia a technológia
Riadenie procesov podporené informačnými technológiami
Syntetická organická chémia
V rámci otvorenia konferencie sa slávnostnému zhromaždeniu prihovoril dekan FCHPT STU prof. Ing. Anton Gatial, DrSc. a garantka konferencie prodekanka doc. Ing. Milena Reháková, PhD.. Na posterovej sekcii bolo prezentovaných 27 projektov študentov z 20 stredných škôl z celého Slovenska a z jednej strednej školy v Českej republike. V rámci sprievodného programu mali pútavé popularizačné prednášky Mgr. Samuel Kováčik, PhD. známy ako „Vedátor“ a doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD..
Prestížnu Cenu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR za prácu s mimoriadnym prínosom odovzdal generálny riaditeľ Sekcie rozvoja a stratégií vysokých škôl MŠVVaM SR pán JUDr. Michal Káčerík, PhD., ktorý sa tiež prihovoril k slávnostnému zhromaždeniu.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov bolo obohatené o nádherné vystúpenie Speváckeho zboru Technik STU pod vedením dirigentky Petry Torkošovej.
Text: doc. Ing. Juraj Oravec, PhD., predseda organizačného výboru ŠVK
Fotografie: Ing. Michal Oravec, PhD.