Technologické inovácie menia tvár medicíny

Lekári budúcnosti

Môžeš pomáhať pri stanovovaní presných diagnóz a personalizovanej liečbe pacientov. K cieľu vedú mnohé cesty. Tá tvoja môže začať aj na STU. Nemožné? Práve naopak, možné a pre spoločenský progres veľmi dôležité.

Budúcnosť medicíny smeruje k moderným technológiám: k cielenej liečbe primárnych molekulárnych príčin ochorení vo vnútri tela; senzorom, vďaka ktorým budeme vedieť stanoviť diagnózu priamo v mieste vzniku ochorenia, a tiež kvalitnej prevencii zdravia. Vďaka rozvoju špičkových technológií aj s využitím nanomateriálov budú praktickí lekári potrebovať služby biochemikov, biofyzikov a biotechnológov. Tak prečo nezachytiť trend vývoja dnes a nestať sa odborníkom budúcnosti a tiež byť v medicíne „in“?

S biomedicínskymi odbormi sa môžeš stretnúť na FCHPT STU už teraz v odboroch:

Môžeš tu študovať a aj sa zúčastniť na tvorbe prevratných diagnostických metód, hľadaní ciest pre cielenú dopravu liekov na miesto ich účinku, prispieť k rozvoju metód individualizácie liečebných protokolov. Získaš odbornosť a skúsenosti pri tvorbe biomateriálov a ich aplikácií. Možno to budeš práve Ty, kto svojou kreativitou, úsilím a znalosťami prispeje k objavu, ktorý zachráni množstvo pacientov. Možno práve Ty ich zbavíš strachu a prídeš na spôsob liečby niektorých nádorových, kardiovaskulárnych, nervových či iných ochorení.

Učiť sa budeš pritom od tých najlepších. Špičkových odborníkov, členov výskumných tímov, z ktorých mnohí sú držiteľmi svetových patentov. I takých ako sú náhrady chýbajúceho tkaniva. Niektoré z ich materiálov sa už dnes využívajú, ako napríklad umelá koža na klinike popálenín v Ružinovskej nemocnici.

Aj preto FCHPT STU už niekoľko rokov po sebe drží prvenstvo najlepšej technickej fakulty na Slovensku. Je to aj vďaka špičkovému technickému vybaveniu laboratórií, ktoré využívajú aj „cezpoľní“ pedagógovia a študenti, aj zo zahraničných univerzít.

Široký rozsah študijných odborov zásadne ovplyvňujúcich oblasť zdravotníctva – od vývoja biomateriálov na tkanivá, implantáty, či dokonca orgány, cez vývoj nových antibiotík, až po výskum proteínov meniaci prístup k chemoterapeutickej liečbe leukémie – naznačuje, že k predpokladom úspešnej kariéry v medicíne budúcnosti bude patriť širšie spektrum prírodovedných znalostí, v moderných disciplínach molekulárnej biológie, biochémie a biofyzikálnej chémie. Rovnako ako aj laboratórne zručnosti a technický pohľad na využitie poznatkov pre medicínsku a laboratórnu prax.

Štúdiom odborov Chémia, medicínska chémia a chemické materiály a Biochémia a biofyzikálna chémia pre farmaceutické aplikácie na FCHPT získaš práve toto know-how. Odkryje pred tebou takmer neobmedzené možnosti ďalšieho uplatnenia. Od farmácie cez medzinárodný vývoj a výskum nových liečiv, až po inovatívne biomateriály uplatniteľné v medicíne, no aj potravinárstve či mnohých priemyselných odvetviach.

Ďalšie články

Náhľad článku

Študentská osobnosť Slovenska za rok 2022/2023 je Miroslava Mališová

Projekt Študentská osobnosť Slovenska podporujúci mladých vedcov organizuje každoročne Junior Chamber International pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky p. Zuzany Čaputovej a s odbornou garan...
23.05.2024
Náhľad článku

CHEMWEEK 2024 na FCHPT STU

Aj v tomto roku sa v dňoch od 29. januára do 2. februára 2024 uskutočnil na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) týždeň otvorených dverí známy aj pod názvom CHEMWEEK 2024. O pripravo...
06.02.2024
Náhľad článku

Študentskou osobnosťou Slovenska za akademický rok 2021/2022 v prírodných vedách a chémii sa stal Ing. Lukáš Kolarič, PhD.

Nominovaný Lukáš Kolarič bol v akademickom roku 2021/2022 študentom štvrtého ročníka doktorandského štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v študijnom programe Chémia a technológ...
05.01.2023

Buďme v kontakte
Sprav prvý krok

Adresa
Pedagogický útvar Monika Chorváthová monika.chorvathova@stuba.sk
Adresa
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave Radlinského 9 812 37 Bratislava