Internátny život môže mať aj úroveň

Zabudnite na plesnivé steny a drevené okná. Mladá Garda má izby ako lusk!

Internátny život je tak trochu pojem. Kto nezažil, nevie, čo je to mať v skrini medzi svetrami schovanú panvicu. Na parapete okna odloženú tri dni starú pizzu. A ani netuší, čo znamená výraz „chodbovica“. A oveľa prišiel!

Foto: Matej Kováč

Napriek všetkým príbehom, ktoré na internáte vznikajú a zaslúžia si, aby ich raz niekto vydal v knižnej podobe, platí aj druhá skutočnosť: vysokoškolský internát je tu predovšetkým pre študentov a ich štúdium. K svojmu štúdiu potrebujú komfort, moderné zariadenie, rýchly internet a možnosti na spoločenský život či športovú aktivitu. Preto sme sa boli pozrieť na hlavný vysokoškolský internát, kde sú ubytovaní študenti FCHPT a zistili sme pre Vás tieto informácie!

1. Všade vládne čistota a hygiena!

Prechádzame sa po internátnych chodbách. Našu návštevu nikto nečakal, no napriek tomu sa podlaha v celej budove ligoce ako zrkadlo. Sánka nám spadla už pred vchodom do budovy, kde nás privítal upravený park so záhradou. „Áno, máme tu svojho záhradníka“, vysvetľuje riaditeľ internátu pán Gerhardt. Ten si dáva na udržiavanie poriadku na internáte zvlášť pozor. „Viete, ľudia sú všelijakí. Ľudia, ktorí si myslia, že na internáte môžu chovať hady alebo si grilovať v sprche. Preto robievam náhodne kontroly.“ Počas rozhovoru vošla do kancelárie študentka, ktorá dostala riaditeľskú pochvalu za mimoriadne čistú izbu.


Foto: Matej Kováč

2. Internet je základ.

Všade na internáte sa pripojíte na kvalitnú WiFi a doma na izbe samozrejme aj na sieť. Internát má dvoch nezávislých študentských dodávateľov, ktorí sa o údržbu siete pravidelne starajú. Takže ak ste závislý od Netflix, Youtube alebo čohokoľvek, čo vyžaduje rýchle pripojenie, dobre pre Vás.

3. Plastové okná a parkety.

Na internáte práve prebieha rekonštrukcia. Niektoré časti sú zrekonštruované čiastočne, iné úplne. „Nedá sa robiť rekonštrukciu všetkého a naraz, aj keby sme chceli. To by sme museli vysťahovať študentov a to neprichádza do úvahy. Preto sa internát rekonštruuje postupne, ale ide to pomerne rýchlo.“, vysvetľuje riaditeľ. V budove sú nové elektro-rozvody, plastové okná, v niektorých izbách celkom nová podlaha. Samozrejmý je aj nový moderný nábytok. Vchádzame do izieb a dosť sa nám páči, čo vidíme. Izby pripomínajú bytové novostavby. A zase tá čistota!

4. Nočný hlad je vyriešený. Oproti je fastfood!

Páči sa nám, že kúsok od internátu sa nachádza obľúbený fastfood a discount s potravinami. Všetci dobre vieme, že po spoločensky náročnej noci nič nepoteší viac ako treska s čerstvým pečivom, či hamburger a kola.

5. Kultúra aj šport – všetko po ruke, pekne na pešo.

Keď zatvoríte dvere izby a v papučkách zídete dole po schodoch, objavíte klenoty internátu. Po prvé knižnica. Tichá, s masívnymi drevenými stolmi, priestranná a svetlá – ideálna pre štúdium, písanie bakalárskej práce, bifľovanie večer pred skúškou, keď nemáte nervy na žiadneho spolubývajúceho. Po druhé spoločenská miestnosť. Ale aká! S klasickou drevenou podlahou, klavírom a pravidelnými podujatiami, ktoré sa tu konajú. Spievajte, tancujte, robte, čo chcete. Pre viac športovo orientovaných je k dispozícií profesionálna bežecká dráha, hracie ihrisko pre všetky tradičné atletické športy. Všetko udržiavané a moderne vybavené. Dostávame informáciu, že na dráhe pravidelne trénuje aj známy slovenský atlét Ján Volko.

6. Jedlo. Facebook. A električka do centra.

Na internáte je dokonca bufet a jedáleň. Takže ak je vonku škaredo, alebo sa skrátka len potrebujete zahrabať do svojej učebnej látky, nemusíte si ani vyzuť papuče. Ak by ste sa chceli zoznámiť so spolubývajúcimi a vedieť, čo je nové, pričom ste viac introvert ako extrovert, viac digitálny ako offlinový, internát má svoj Facebook. Celkom živý! Ale môžete vyraziť aj do bratislavských ulíc. Električka Vám stojí priamo pred internátom a za desať minút ste v historickom centre. Takže smelo – hlavné mesto je Vaše!

7. Chceš tu bývať? Máš veľké šance!

Na internáte žijú prevažne strojári a my chemici. Ak bývaš minimálne hodinu od Bratislavy, je dosť možné, že internát bude tvoj. A ak si mal k tomu dobré výsledky na škole, prakticky si môžeš začať baliť veci. Podľa našej skúsenosti sa skoro bez výnimky všetci prihlásení na štúdium FCHPT ubytujú práve tu. Bez problémov! A ich internátny život stojí za to….

Foto: redakcia ŠKRT

Ďalšie články

Náhľad článku

Študentská osobnosť Slovenska za rok 2022/2023 je Miroslava Mališová

Projekt Študentská osobnosť Slovenska podporujúci mladých vedcov organizuje každoročne Junior Chamber International pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky p. Zuzany Čaputovej a s odbornou garan...
23.05.2024
Náhľad článku

CHEMWEEK 2024 na FCHPT STU

Aj v tomto roku sa v dňoch od 29. januára do 2. februára 2024 uskutočnil na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) týždeň otvorených dverí známy aj pod názvom CHEMWEEK 2024. O pripravo...
06.02.2024
Náhľad článku

Študentskou osobnosťou Slovenska za akademický rok 2021/2022 v prírodných vedách a chémii sa stal Ing. Lukáš Kolarič, PhD.

Nominovaný Lukáš Kolarič bol v akademickom roku 2021/2022 študentom štvrtého ročníka doktorandského štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v študijnom programe Chémia a technológ...
05.01.2023

Buďme v kontakte
Sprav prvý krok

Adresa
Pedagogický útvar Monika Chorváthová monika.chorvathova@stuba.sk
Adresa
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave Radlinského 9 812 37 Bratislava