Urob svet lepším

Chránime životné prostredie

Rieky a oceány plné odpadu. Vo vode viac plastov ako rýb. Je to veľká výzva pre všetkých. Chceme čistejší a lepší svet. Potrebujeme odborníkov pre ekologické hospodárstvo. Vyvíjame plasty, čo sa rozložia v prírode, náhrady kože pri popáleninách, mikroorganizmy, ktoré rozkladajú nečistoty v pôde, študujeme nové lieky a monitorujeme ich osud po použití. Chránime životné prostredie!

Biodegradovateľné plasty z obnoviteľných zdrojov

Ústav prírodných a syntetických polymérov FCHPT STU dosiahol významné svetové výsledky vo vývoji biodegradovateľných polymérnych materiálov. Tieto materiály, ak sú vystavené biologicky aktívnemu prostrediu, sú úplne, za určitú vhodnú dobu, premenené na biologické produkty (bioplyn, humínové látky, biomasu, atď.).

Výskum a vývoj nových typov biodegradovateľných materiálov (plastov) sa sústreďuje na prírodné a biotechnologické polyméry (celulóza, škrob, lignín, polyhydroxyalkanoáty, kyselinu polymliečnu, atď.) s cieľom vytvoriť nové typy originálnych. najmä obalových materiálov a materiálov pre pôdohospodárstvo, založených na obnoviteľných zdrojoch, ktoré sa rozkladajú v pôde alebo v komposte za pomoci mikroorganizmov.

V tejto oblasti ústav veľmi úzko spolupracuje s podnikmi spracovania plastov na Slovensku aj v zahraničí, pričom pre túto spoluprácu je vytvorená výskumná báza v Centre STU – CEPOMA v Nitre, kde sú sústredené všetky technológie spracovania plastov, ako aj najnovšie prístroje pre štúdium tavenín a materiálov z plastov.

Tkanivové inžinierstvo a biosyntetické náhrady tkanív

Tím výskumníkov z Ústavu prírodných a syntetických polymérov FCHPT STU vyvinul v úzkej spolupráci s Klinikou popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Ružinove biosyntetickú náhradu kože, ktorá už prešla klinickými štúdiami.

Ide o náhrady kože, ktoré sú založené na biopolyméroch, a ktorých podstatnou zložkou je enzymaticky upravený kolagén a kyselina hyaluronová. Ide o látky prítomné v našom tele. Pre účely tkanivového inžinierstva sa z týchto polymérov vytvára trojrozmerná matrica, ktorá je elastická, pevná, s možnosťou prišitia k okolitému tkanivu a schopná prerastať krvnými vlásočnicami. V procese rekonštrukcie tkaniva sa tento materiál postupne rozkladá a v jeho objeme vzniká nové tkanivo, vlastné tkanivo.

Tím profesora Bakoša vyvinul aj kostné náhrady, ktoré našli uplatnenie v praxi, predovšetkým v zubnej chirurgii. Aj v tomto prípade ide o biomateriál, ktorý ľudské telo prijíma bez imunitnej reakcie. Najnovšie sa výskum sústreďuje na využitie 3D tlače pri príprave biodegradovateľných a v organizme resorbovateľných konštrukcií pre tkanivové inžinierstvo mäkkých aj tvrdých tkanív, a tiež na priame tlačenie buniek a vytváranie in situ konštrukcií pomocou biotlače, ktorá v budúcnosti vo svete povedie až k tlači celých orgánov.

Ďalšie články

Náhľad článku

Študentskou osobnosťou Slovenska za akademický rok 2021/2022 v prírodných vedách a chémii sa stal Ing. Lukáš Kolarič, PhD.

Nominovaný Lukáš Kolarič bol v akademickom roku 2021/2022 študentom štvrtého ročníka doktorandského štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v študijnom programe Chémia a technológ...
05.01.2023
Náhľad článku

Vitajte v revolučnom svete lovcov algoritmov. Staňte sa moderným inžinierom

Na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, ktorá je dlhodobo najlepšou technickou fakultou na Slovensku, sa nevenujeme len chémii a ...
12.12.2022
Náhľad článku

Tím profesora Pavla Alexyho predstavil vynález svetových rozmerov

Náš bioplast si žiadajú v Oxforde Tím okolo profesora Pavla Alexyho z STU vyvinul špeciálny bioplast – Nonoilen. Unikátny je tým, že na rozdiel od iných bioplastov sa nevyrába so syntetickými pr...
25.11.2022

Buďme v kontakte
Sprav prvý krok

Adresa
Pedagogický útvar Monika Chorváthová monika.chorvathova@stuba.sk
Adresa
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave Radlinského 9 812 37 Bratislava